🧔 Elevate Your Grooming Game with Nature's Best!
The 360 Feel Men's Soap Bar Gift Pack includes four luxurious handmade soap bars featuring masculine fragrances like Bay Rum, Pine Tar, Patchouli, and Island Citrus. Crafted from premium natural ingredients, this vegan and cruelty-free soap is perfect for sensitive skin and free from harmful additives. Ideal as a thoughtful gift for any occasion, these soaps are proudly made in the USA using a cold-processed method to ensure maximum efficacy of essential oils.
M**H
No "masculine" scent, just soy beans
I really hate to leave negative reviews, but this soap earned it. Each of the bars smells like soy beans and lasts all day. I will give them credit where credit is due: the scent is long-lasting and moisturizing. Had the soap smelled like Bay Rum or Pine Tar, this would have been a very different review. I'd love to smell like one of those all day. The problem is, this soap smells nothing like the descriptions/names.Sure, the colors and ingredients are slightly different, but each bar smells overwhelmingly of soy. Not to be crass, but there was nothing like unzipping my fly to take a leak, and the smell of soy beans trapped in my boxer briefs penetrating my senses like a dumpster fire. I've worked in restaurants my whole life, and, personally, I don't want to smell like warm tofu. As a first-time buyer, I was immensely dissatisfied and will never be purchasing these again.
A**R
Why Synthetic Fragrance?
I cannot attest to the moisturizing aspect of the soap, because I cannot get past the chemical scent these soaps possess in order to use one. I now notice the actual ingredients are not listed, just a list of some of the things the soap contains. I find any product I have to return to be a bad value. If you were looking for this item, keep looking. It isn't what is represented.
A**R
A poor rip off of the real Dr Squatch soap .
I have only used two of them so far . And I'm not very impressed so far . I used the pine tar, and the citrus based one, but I found that they both smelt very similar to each other . So that was a negative . They also lasted no time at all . Like maybe four to five days each . The product wasn't horrible, but it wasn't great either . I doubt I would buy them again .
S**S
Subjectivity
Before I give my opinion I would just like to state the obvious, scents, moisturizing, and longevity are the categories Amazon/Reseller are asking for opinions on, and with that said I would point out that all those are very subjective to your sense of smell(nearly everyone is different), your skin type(lots of difference there), and your overall stature(definitely lots of differences) so I think it's only fair to say that if you can't adequately keep that in mind when posting a less than 5-star review please refrain from denigrating a hard-working individual or company that is just trying to feed their family and provide jobs for others to do the same. For me personally, I quite enjoy the scents and moisturizing isn't a factor for my purposes and, to be honest, I have tried a fair number of these boutique designer soaps and found that nearly all of them don't last as long a your cheap drug store brands such as Dial, Dove, Irish Spring, etc. so to be fair I give all the categories 5 stars and wish this company and its employees a good and properous life.....times are tough enough as it is without having to deal with petty little nits picked by unhappy people that could be raising people up instead of tearing them down.I'm not suggesting taking this approach on all products, I am only saying sit back and put some thought and kindness into your reviews to see if you are maybe judging something, and ultimately someone too harshly where it is too subjective to be fair :-)
B**R
Strange math: $17.7/20 oz = $0.885 per oz, not $0.22! Ad needs correction
Using the pine tar bar, I loved its wonderfully woodsy scent and its cleaning super efficient cleansing action. The ad claims that 4 bars cost $0.22 per oz. That's not even close: the actual cost/oz is 4 times as much: 17.7/20 = $0.885/oz, more than 4 times as much! I like the product but hate the ad--where's the quality control? Someone might choose to buy this product on the basis of the false "savings" that are implied by the ad.
Trustpilot
1 month ago
1 week ago