brand: "amazon basics"
price: "S/.594"
currency: PEN
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Amazon Basics"
store_origin: PE
region: Peru
---
**Brand:** amazon basics
**Price:** S/.594
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔋 Power up your productivity—never lose a beat when the lights go out!
## Quick Answers
- **How much does it cost?** S/.594 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- amazon basics enthusiasts
## Why This Product
- Trusted amazon basics brand quality
## Description
Product Description An desertcart Brand. From the Manufacturer desertcart Basics
## Features
- Standby uninterruptible power supply (UPS) with 600VA / 360W battery backup; ideal for home networks, IoT devices, and home entertainment devices. Runtime varies based on power consumption of connected devices. At half load (300VA/180W), the UPS provides approximately 9 minutes of backup power, while at full load (600VA/360W), it provides approximately 2 minutes of backup power
- Small compact size integrates easily into any home or office environment; 5-foot cord with NEMA 5-15P right angle and 45-degree offset plug (120V - 50Hz / 60Hz)
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B073Q48YGF |
| Battery Cell Composition | Lead Acid |
| Battery Cell Type | Lead Acid |
| Best Sellers Rank | #863 in Our Brands ( See Top 100 in Our Brands ) #3 in Computer Uninterruptible Power Supply Units |
| Color | Black |
| Connector Type | ATX |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 14,653 Reviews |
| Enclosure Material | Plastic |
| Form Factor | Compact |
| Frequency Range | 50/60 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00841710187427 |
| Input Voltage | 120 Volts (AC) |
| Item Dimensions | 10.7 x 6.1 x 3.14 inches |
| Item Dimensions D x W x H | 6.1"D x 10.7"W x 3.14"H |
| Item Weight | 6.5 Pounds |
| Manufacturer | Amazon |
| Material | Plastic |
| Maximum Power | 360 Watts |
| Mfr Part Number | 1PA-1198001-00G |
| Model Number | Amazon Basics UPS - 600 VA |
| Number of Outlets | 8 |
| Output Current | 5 Amps |
| Output Voltage | 120 Volts (AC) |
| Output Wattage | 360 Watts |
| Power Plug Type | Type B - 3 pin (North American) |
| Product Dimensions | 6.1"D x 10.7"W x 3.14"H |
| Runtime | 20 minutes |
| UPC | 841710187427 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 360 watts |
## Product Details
- **Color:** Black
- **Voltage:** 120 Volts
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size, Style** options.
## Questions & Answers
**Q: How long will the UPS power my systems after the power goes out?**
A: Half Load (180W) : 9 minutes. Full Load (360W) : 2 minutes.