QUICK EASY - Just add hot water and enjoy in 3 minutes!
AUTHENTIC TASTE - Experience the true essence of ramen noodles.
VERSATILE ENJOYMENT - Perfect for any occasion, anywhere!
ON THE GO CONVENIENCE - Ideal for camping, hiking, or office breaks.
Maruchan Instant Lunch Hot and Spicy Flavour with Shrimp Ramen Noodle Soup is a quick and convenient meal option that delivers authentic ramen taste in just 3 minutes. Perfect for busy professionals and outdoor enthusiasts alike, this 64g cup of deliciousness is ready to enjoy anywhere, anytime!
Presupuesto
Product Dimensions
30 x 37.8 x 11.4 cm; 64 g
Item model number
4178990144
Product Name
Instant Lunch Hot and Spicy Flavour with Shrimp Ramen Noodle Soup 64 g
Allergen Information
Contains: Wheat, Soy
Weight
48 g
Units
64.0 gram
Storage Instructions
In a Dry location at Room temperature.
Manufacturer contact
Maruchan Inc, 15800 Laguna Canyon Road, Irvine, CA 92618.
Country of origin
USA
Brand
Maruchan
Package Information
Cup
Manufacturer
Maruchan Inc.
Serving Size
64 g
Energy (kJ)
1213.36 kJ
Fat
12 g
of which:
-
- Saturates
6 g
Carbohydrate
38 g
of which:
-
- Sugars
2 g
Protein
7 g
Salt
0 g
Are these seriously a buck a cup? Local grocery sells them for 28 cents each. Am I missing something here?
why is it overpriced?
not pictured in Maruchan product catalog anymore. Out of stock in my area. Say it isn't so
These are $.78 at local grocery that starts with W....why are they allowed to sell for more than $2?
Preguntas comunes
Trustpilot
Trustscore 4.5 | Más de 7,300 reseñas
Alí H.
Envío rápido y embalaje excelente. La herramienta Leatherman parece de primera calidad y resistente.
Hace 1 día
Por Neha S.
Excelente comunicación durante todo el proceso de pedido. El producto es perfecto.
Recommended Cooking Directions1. Fold back lid half way. Fill to inside line with boiling water.2. Close lid securely and let stand for 3 minutes.3. Remove lid, stir thoroughly and enjoy from cup.For best results, please use boiling water. Do not microwave.
Manufacturer Contact Information
Maruchan Inc, 15800 Laguna Canyon Road, Irvine, CA 92618.
","image":["https://m.media-amazon.com/images/I/91EgB9+wOXL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/91tiOlEeHsL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/71M1DOVKLDL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/71ktM1JLYlL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/61B-y3idGsL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/31usqhxM+UL.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/81su60H6T9L.jpg","https://m.media-amazon.com/images/I/712FROfhrWL.jpg"],"offers":{"@type":"Offer","priceCurrency":"PEN","price":"12.73","itemCondition":"https://schema.org/NewCondition","availability":"https://schema.org/OutOfStock","shippingDetails":{"deliveryTime":{"@type":"ShippingDeliveryTime","minValue":4,"maxValue":4,"unitCode":"d"}}},"category":" soupsstewsandchillies","review":[],"aggregateRating":{"@type":"AggregateRating","ratingValue":4.6,"bestRating":5,"ratingCount":1}},{"@type":"FAQPage","mainEntity":[{"@type":"Question","name":"Are these seriously a buck a cup? Local grocery sells them for 28 cents each. Am I missing something here?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"IKR! I almost choked when I saw the price. I love the Cheddar Cheese flavor and Walmart sells them for 37¢ each (so $4.44/case of 12). The only aggravation is that online you can only add 3 into your basket but you can go into the store and buy every damn one they have on the shelf...no limit! My problem is I hate going into Walmart because I always wind up tossing stuff in the basket that I didn't intend to buy."}},{"@type":"Question","name":"why is it overpriced?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"i bought it during the beginning of pandemic and all grocery prices in Amazon shoot up. The seller took advantage of the situation."}},{"@type":"Question","name":"not pictured in Maruchan product catalog anymore. Out of stock in my area. Say it isn't so","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"Thank you for contacting Affordable Buy. If you are asking if we have this product, yes we do. We can ship it right away."}},{"@type":"Question","name":"These are $.78 at local grocery that starts with W....why are they allowed to sell for more than $2?","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"They dont charge $2 for them. If you take the asking price and devide by how many are in the case you get how much a piece they are. In the store that is $.78 that price is for each cup of noodles."}}]}]}